När vårterminen startade flyttade arbetslag GH tillsammans med 9IJ in i de nya lokalerna.
Några ur personalen gjorde ett jättearbete under jullovet för att detta skulle gå i lås. De utrymde samtidigt stora delar av övriga lokaler i gamla delen. Ett stort tack för ett fantastiskt arbete.
Det pågår fortfarande en del efterarbeten som installation av telefoner och uppsättning av projektorer i klassrumstaken men i stort var allt klart till terminsstarten.
Även aulan (se bild nedan), musik- och bildsal har som tidigare nämnts blivit renoverade.

Biblioteket (se bild nedan) har temporärt flyttat in i de lokaler som till hösten blir särskola 7-10.

Nu är den sista byggetappen i full gång. Tyvärr är det stora olägenheter för dem som arbetar i de nya lokalerna. Det pågår rivning av tunga partier i den gamla delen (se bild nedan), vilket medför mycket buller. Förhoppningsvis blir det lugnare efter sportlovet.

Nu ska utrymmen för två arbetslag, nytt bibliotek och ett uppehållsrum med kaféteria byggas.
Skolhälsovården får nya lokaler, administrationen utökas med ett antal rum och personalrummet flyttas. Skolans huvudentré flyttas inåt skolgården.
Snövädren och kylan har försvårat arbetet en del men det verkar som att tidsplanen håller.

Inger Dahlström
Rektor
Ombyggnadsplan (
1,64 MB)