Kontakta kommunen och lämna synpunkter
Öppet: | Måndag - fredag 8-12, 13-16 |
---|---|
Telefon: | 026-830 00 |
E-post: | kommun@alvkarleby.se |
Besök: | Centralgatan 3, Skutskär |
Hallar och idrottsanläggningar
Friluftsliv, motion och uteaktiviteter är en viktig del i vår vardag. I kommunen finns hallar och anläggningar för en rad olika aktiviteter.
Rotskärs sporthall, Skutskär
Rotskärs sporthall är en komplett sportanläggning med:
- A-hall med fullstor plan och läktare
- B-hall
Boka en tid i sporthallen via lokalbokningen
I samma byggnad finns Galaxen gym som drivs av Skutskärs kraftsportklubb, och fritidsgården Träffen.
Skatepark och tennis
Vid sporthallen på Rotskär finns skateramper som du får använda utan kostnad.
Du behöver inte boka tid.
Tennisbanor
På tennisbanorna på Rotskär spelar du utan kostnad. Banorna består av en specialsydd konstgräsmatta som täckts av syntetiskt grus.
För att boka en tid är du välkommen att kontakta Medborgarservice. Där hämtar du ut en elektronisk tagg för att låsa upp grinden som du även använder för att tända belysningen till banorna. Taggen lämnas tillbaka efter avslutat pass. Tennisbanorna är öppna från 1 april till 31 oktober.
Som medlem i Skutskärs Tennisklubb får du en personlig tagg och kan själv boka tider på webben.
Skutskärs Idrottsplats
På Idrottsvägen 8 i Skutskär hittar du Skutskärs IP. Här finns åtta fotbollsplaner, en bandybana och en ishall.
Ishallen är öppen från början av oktober till och med sportlovet. Dagtid används ishallen främst av skolor och förskolor, kvällstid av föreningar. Tid för allmänhetens skridskoåkning är gratis och öppen för alla som vill åka skridskor.
Sörgärdets sporthall, Älvkarleby
Sporthallen med en fullstor plan ligger vid Sörgärdets skola. Här kan du bland annat spela innebandy och vara med på gymnastik.
Öppen sporthall
Går du i årskurs 1-9?
Då är du välkommen att vara med och sporta på Rotskärsskolan och Älvkarleby Idrottsplats.
Från och med onsdagen den 29 mars flyttar verksamheten från Sörgärdets sporthall ut och kommer att bedrivas på Älvkarleby Idrottsplats, Arenavägen 1. Vi flyttar ut därför att Sörgärdets sporthall ska byggas om.
Ledare från Älvkarleby IK och Skutskärs IF fotboll finns på plats.
Det kostar inget och du behöver inte anmäla dig.
Kom ombytt, ta med inneskor.
För er som skall sporta på Älvkarleby Idrottsplats gäller uteskor och kläder efter väder.
Skutskär | fredagar kl 16.00-17.45 | 13 oktober-15 december |
---|---|---|
Älvkarleby | onsdagar kl 16.00-17.15 | 25 oktober-15 december |
Älvkarleby Idrottsplats, Älvkarleby
Idrottsplatsen som drivs och ägs av Älvkarleby IK ligger vid Arenavägen.
Här finns:
- en multisportarena
- två fotbollsplaner
- en konstgräsplan
- en hockeyrink
- en tennisplan.
Aktivitetsladan i Älvkarleö
I aktivitetsladan i Älvkarleö kan du bland annat spela beachvolleyboll, sporta, dansa eller anordna mångkamper oavsett väder. Halva ladan är belagd med konstgräs och andra halvan med strandsand. Ladan håller utetemperatur året om.